Lucie Lidajová

Motto: "Příběh o roli vůdce je totiž na celý život. Není to výhra, kterou v jeden okamžik získáte a už ji nelze ztratit. Je to závazek, který se celý život pokoušíte naplnit"

(František Šusta, kniha Trénink je rozhovor, ve kterém i váš pes má co říct)

*********************************************************************************************************

pro více infromací mklpro více infromací

Jako začátečník jsem si svého prvního psa si pořídila v roce 2009, je to fenka kříženého labradora Sunny. Její jméno naprosto odpovídá jejímu charakteru, je to veselé sluníčko, a místy přemýšlím, zda to je opravdu pes a ne napůl člověk. Společně se Sunnynkou se mi pod kůži nesmazatelně vryla láska ke psům, o jejíž hloubce jsem do té doby neměla ani potuchy.

Kromě cvičení poslušnosti jsme se nějakou dobu věnovaly i canisterapii a docházely do Domova důchodců v Šumperku a na LDN v Nemocnici Šumperk. V současné době se věnujeme  hlavně Noseworku, který mi naprosto učaroval a naštěstí Sunnynku vyhledávání moc baví, takže máme o zábavnou práci postaráno.

- Sunnynka má složeny zkoušky BH, canisterapeutické zkoušky (o.s. Kamarádi otevřených srdcí), ZOP, NW-Nz, NW-Uz, NW-Wz, NW-U1,

NW-D1, NW-W1.

**************************************************************************************************************************************************************

Od února 2012 s námi sdílí život i pan Andreas Magna Momenta, domácky Endy. Endík mi ukázal, co opravdu znamená pověstná retrívří "will to please", je to pracant tělem i duší, a mám podezření, že jeho mozek je složený z balonků a dummy, v přinášení totiž opravdu dělá čest svému plemeni. 

Začali jsme jak jinak než klasickou poslušností, která nám dala velmi dobrý základ pro následné specializované oblasti. Protože jsem cítila, že by bylo fajn Endyho zaměstnat něčím, co má v krvi, dopátrala jsem se k Working testům, jejichž kouzlu jsme propadli velmi rychle. A k tomu už byl pouze krůček k práci se zvěří a pronikání do lovecké kynologie. Ačkoliv jsem se kdysi dušovala, že lovecký výcvik není pro mě, nikdy bych nedokázala vzít do ruky zhaslou zvěř ... teď se tomu musím trochu smát, protože člověk míní, Endy mění. Jeho nezdolná chuť a  radost při práci jsou pro mě hnacím motorem i v této oblasti. A tak až mě někde potkáte se psem, píšťalkou, vestou a zvěří, vězte, že máme před/ za sebou oba dva chvilky opravdové radosti z práce, i když se někde trmácíme po polích a lesích.  

- Endy má složené zkoušky: BH, ZOP, ZZO, WT-E, OVVR v I. ceně, ZPU-1, St-Pr1, PZ v I. ceně. 

 

************************************************************************************************************************

A jak si ten náš poklidný smečkový život šel dál a dál, tak v únoru 2015 do něj nečekaně vtrhnul uragán jménem Tobi. V té době 10-ti měsíční parson russell teriér, kterému hrozilo utracení nebo život v útulku, protože pokousal celou rodinu. Co taky čekat od teriéra bez řádného zaměstnání a vedení v pubertě. Původní plán byl, že bude u nás v dočasné péči, dáme ho "do kupy" a najdeme mu nové páníky. Zájemci se nakonec našli, ale osud tomu chtěl, že po týdnu a půl péči o něj pro jeho složitější povahu vzdali. V tu chvíli bylo rozhodnuto, už ho nebudeme pokoušet a zůstane u nás, jako by najednou tohle řešení jediné dávalo smysl.

Tobi je skotačivé klubko energie, neskutečně pracovitý, houževnatý, inteligentní, pro balonek utíkal by světa kraj. A z kousavého neurotika se stal parťák, který si zvykl i na děti.  

************************************************************************************************************************

Výcvikářská praxe:

od 09/2014        Psí škola DOGARDEN

2012 - 2014        ZKO 406

 

Na mé cestě kynologií mě provázely vzory jak špatné, tak dobré... Ráda bych zde uvedla ty srdcové záležitosti:

  • Victoria Stillwell - vůbec první osoba, díky které jsem zaznamenala oficiální termín pozitivní posilování skrz její pořad "It´s me or the dog"
  • Psí škola KOIRA
  • Turid Rugaas
  • Škola pracovní a zábavné kynologie
  • František Šusta
  • Pat Millerová

 

Absolvované semináře, workshopy

   

    10/2015    Seminář Dítě a pes                              (Psí škola KOIRA, Magda Šimečková - certifikovaný instruktor sdružení Family Paws)

    09/2015    Nosework praktický seminář               s Klárou Hlubockou

    09/2015    Praktický seminář s Gabby Harris    (Psí škola KOIRA)

    07/2015    Komunikační lekce                            (Psí škola KOIRA)

    04/2015    Víkend pro lovecké psy                    (Škola pracovní a zábavné kynologie) 

     03/2015    praktický seminář Nosework              s Kristýnou Dostálkovou       

     02/2015 seminář Úvod do pozitivního posilování

     + poz. posilování podrobně                                  s Františkem Šustou    

    03/2014 Pokračovací socializační víkend           (Škola pracovní a zábavné kynologie)        

     06/2013 Stopy a poslušnost                               (Škola pracovní a zábavné kynologie)                     

od 11/2013 Working testy                                       (tréninky s Martinem a Táňou Incédi)   

    05/2013 Aporty a práce s motivací                      (Škola pracovní a zábavné kynologie)

    02/2013 seminář Agrese mezi psy                        (Psí škola Koira) 

    workshop Zooterapie                                           (o.s. Kamarádi otevřených srdcí)

Vyhledávání

© 2014 Všechna práva vyhrazena.